Loading...
Schedule 2020-12-29T18:13:40+00:00

JOHN B. AIRD GALLERY:
2021 Exhibition Schedule

TBA

Pop Up Print Sale
Curator: Bill Grigsby
Exhibiting Artists: Marc Bell, Benito, R.O. Blechman, and Nicholas Blechman, Alan E. Cober, Michael Constable, Henrik Drescher, Carolyn Gowdy, William Hogarth, Christopher Hutsel, Jeff Jackson, Barbara Klunder, Jerzy Kolacz, Ross MacDonald, Bill Russell, Fiona Smyth, Alëna Skarina and James Turner
Exhibition Dates: Wednesday, January 15 to Friday, January 31, 2020

DRAWING 2020
Juror: Paul Petro
Exhibiting Artists: John Abrams, Rhonda d. Abrams, Morella Aguirre, Maria-Bida Albulet, Samuel Bernier-Cormier, Elaine Carr, Nathan Cole, Anne-Marie Cosgrove, Behrang Doosti, Daphne Gerou, Phyllis Gordon, Sandra Hawkins, Ron Hotz, Sarah Hunter, Jeff Jackson, Nancy Kembry, Kelly Kirkham, Alexandra Kiss, Emma Lau, Douglas Lawrence, Leighton Hern, Sue Lloyd, Ian Mackenzie, Carole Milon, Roshannia MirMehran, Alex Murphy, Derek Obst, Jangmee Park, Lisandro Pena, Adriana Polanic, Leena Raudvee, Heidi Schaefer, Paria Shahverdi, Jerry Silverberg, Eunice Sim, Asma Sultana, Rayne Tunley, Angie Tupper, Liang Wang, Marian Wihak, Nikola Wojewoda, Yuna Yoon, and Carolyn Young
Exhibition Dates: Thursday, February 6 to Friday, February 28, 2020
Opening Reception: February 6, from 6:00 – 8:00 pm

You Are Here
University of Toronto Faculty of Information
Curated by: Mary Wallace, Jordan Fee, Lisa Jefferies, and Joanna Wreakes
Guest Juror: Matthew Brower
Exhibiting Artists: Alexa Hinves, Ana Sasic, Bhen Alan, Caitlin Clifford, Carol Lynn Gilchrist, Cheryll-Ann Yelovich, Gerda Wekerle, Henry VanderSpek, Irit Epstein, James Fowler, Julianna Joos, Julius Poncelet Manapul, Lili Xu, Ling Xiang Wu, Mariah Hoekstra, Mary Wall, Melissa Patel, Michelle Rawlings, Mike Steinhauer, Natalia Tcherniak, Nina Okens, Olivia Maney, Rachelle Wunderink, Sarah Cowling, Sophy Lee (SofiL), Susan G Abbott, Tom Ridout and Žana Kozomora
Exhibition Dates: Thursday, March 5 to Friday, April 3, 2020
Opening Reception: Thursday, March 5, 6 to 8 pm
Curatorial Walkabout: Thursday, March 19, 3 to 5 pm

GAY GARDENS
Curated by:
Patrick DeCoste
Juror: Jowenne Herrera
Online Exhibition & Publication: June 11 to July 17

DOG DAYS OF SUMMER
Curated by
: Mathew Brower
Juror: David Liss
Exhibiting Artists: John Abrams, Rhonda Abrams, Gary Beeber, Diana Bennett, Arei Bierstock, Kristin Bjornerud/Erik Jerezano, Ross Bonfanti, Christopher Cape, Christian Chapman, Nathan Cole, Eric Colquhoun, Ruth Comfort, Sara Cuthbert, Maureen Da Silva, Christine De Vuono, Kate Dennis, Giuseppe Di Leo, Claire Domitric, Carol Caulfield Dougans, C.M. Duffy, Cheryl Garrett-Jenkins, Julie Glick, Monica Gupta, Michael Hannan, Andrew Harris, Heidi Hirschmann, Richard Holden, David Holt, Sarah Hunter, Rhodri Kasperbauer, Sylvia Kim, Cindy Lam, Jihyun (Jessie) Lee, Jeeyang Lee, Miklos Legrady, Avril Lopez, Karen Ly, Lisa Martini-Dunk, David McClyment, Roshannia MirMehran, Brigitte Nowak, Moïse Piuze, Jacquelynn Poppa, Jackie Rancourt, Leena Raudvee, Jenny Reid, Phyllis Rohrbacher, Paul Shier, Carolynn Smallwood, Mara Smelters Wier, Hayley Tackaberry, Steven Volpe, Gabriel Vomisescuv and Melissa Wakefield
Exhibition & Publication: July 23 6 to Sept 4
Opening Reception: Thursday, August 6, 6 to 8 pm

NATALIE WOOD, PREFORMING CHANGE
Curated by:
Carla Garnet
Exhibition & Publication:
September 10 to October 30

PAINTING 2020
Curated by:
Erin Storus
Juror: Niki Dracos
Online Exhibition & Publication: November 2020

Julius Manapul – DECOLONIZING ANTIQUITIES
Curated by: 
Carla Garnet
Exhibition: Nov 5 to March 31, 2021

Mistletoe Magic 2020
e-Auction/Fundraiser:
December 1 – 8, 2020

Painted Identities
Curator:
JJ Lee
Exhibiting Artists: Iman Bhatti, Jasmine Cardenas, Angelica Fernandes, Yi-Shuan Lee,  Wei Qi, Faryal Shezhad, Zhizi Wang and Michael Veneracion
Exhibition Dates: Wednesday, January 2 to Friday, January 25, 2019
Opening reception: Thursday, January 10
Panel Discussion: Saturday, January 19th

DRAWING 2019
Jurors:
Jenn Vong & Kais Padamshi
Exhibiting Artists: Peter Adams, Morella Aguirre, Maria Albulet Bida, Asma Sultana, Kristy Blackwell, Ruth Comfort, Andrew Cripps, David McClyment, Serge Deherian, Giuseppe Di Leo, Iain Downie, Lila Fatehi, Erin Finley, Midori Fullerton, Niya Gao, Nellys Garcia, Antonietta Grassi, Megan Green, Ghazal Habibi, Anne Harrison, Janet Hendershot, Thomas Hendry, Sarah Hunter, Ian Mackenzie, Isabella Francesco, Mo Jamal, Kendra Gadzala Steve Khan, Izzy Kim, Douglas Lawrence, Sue Lloyd, Susan Mandel Davidson, Sharon M. Moon, Alex Murphy, Matthew Noakes, Robin Nyikos, Jangmee Park, Lisandro Pena, Pierre St-Jacques, Leena Raudvee, Paria Shahverdi, Sylvie Daigneault, Angie Tupper, Nikki White and Sally Wildman
Exhibition Dates: Tuesday, January 29 to Friday, February 22, 2019
Opening Reception: Thursday, January 31

What We Take
University of Toronto Museum Studies Capstone Project
Curated by: Eleanor Howell, Hannah Johnston, and Aline Zara
Exhibiting Artists: Shabnam Afrand, Ahmed Babolly, Ioana Dragomir, Joon Hee Kim, Michelle Lewin, Yasmeen Nematt Alla, Asma Sultana and Polina Teif
Exhibition Dates: Tuesday, February 26 to Friday, March 22, 2019
Opening Reception: Thursday, February 28
Artist Panel Discussion: Thursday, March 7, 5:30 to 7 p.m.
Curatorial Tour: Saturday, March 16, 1 to 3 p.m.

OPEN JURIED EXHIBITION
Organized by:
Ontario Society of Artists
Sponsored by: Japanese Paper Place, Currys, Above Ground, Day and Night Woodworking, DeSerres and Toose
Exhibition Chairs: Pat Dumas-Hudecki, Lisa Murzin, Frances Patella and Dominique Prévost
Exhibition Jurors: David Liss, Odon Wagner and Diana Bennett
Exhibiting Artists: A.M. Benz, Lori Birkbeck, Kaitlin Brough, Norman Busse, Melanie Chikofsky, Joyce Crago, Lucien Duhamel, Elizabeth Elkin OSA, Judy Finch OSA, Agnieszka Foltyn OSA, Maya Foltyn OSA, Wayne Gascho, Lawrence Glazer OSA, Cathy Groulx OSA, Colin Hill, Jasmine Hum OSA Lisa Johnson, Deborah Kanfer, Jean-Christian Knaff, Claude Miceli, Richard Mongiat, Giuseppe Morano, Chris Myhr, Neli Nenkova, Teodora Pica, Ronald Regamey OSA, Clare Ross, Lori Ryerson OSA, Christina Sealey, Kari Serrao OSA, Graeme Skelton, Michael Stecky, Dara Vandor, Steven Volpe OSA, Elayne Windsor and Micheal Zarowsky (OSA)
Exhibition dates: Tuesday, March 26 to Friday, April 26
Opening Reception: Thursday, March 28

Annette Mangaard, Water Fall: A Cinematic Installation
Curated by: Carla Garnet
PRIMARY CONTACT Festival of Photography Exhibition
Presented in partnership with: Charles Street Video/The Toronto Media Arts Centre
Exhibition dates: Thursday, May 9 to Thursday June 13
Opening Reception: Thursday, May 9
A three-way conversation: Annette Mangaard, Christopher Dewdney & Simone Jones, Thursday ,May 16, 6 to 8 p.m.
A panel discussion: Annette Mangaard, Netami Stuart, Walter Kehm, moderated by: Jane Weninger, Thursday, May 23, 6  to 8 p.m.
Artist talk: (with introduction by exhibition curator) Thursday, May 30, 6 to 8 p.m.

The Tarot of the Aird
Jouez @ the BIG on Bloor Festival
Festival Date: Saturday, July 20, 12 noon to midnight
Presented by: the John B. Aird Gallery Board of Directors, with onsite support from: Jane Weninger, Elka Weinstein, Bill Grigsby, Maggie Broda and Christopher Johnson

Patrick DeCoste: 13 Moons and a Canoe
Curated by: Carla Garnet
On View: at the TOM THOMSON Art Gallery, Owen Sound
Exhibition dates: October 4 2019 to January 15 2020
Opening Reception: Friday, October 4

CAT SHOW
Juried/Curated by: R.M. Vaughan
Exhibiting Artists: Diana Bennett, D.Boyd, Gwen Broda, Gloria Caballero, Nancy R.Chalut, Linda Chen, Keith Cole, Pete Dako, Sean-William Dawson Saffron Francis, Cheryl Garrett-Jenkins, Clint Griffin, Jasmine Hum, Sarah Hunter, Jeff Jackson, Katya Kan, Tai Kim, Peter Large, Vanessa Le Page, Rogue Leader, Jihyun (Jessie) Lee, Eva Lewarne, Sue Lloyd, Sebastein Miller, Carole Morin, Jennifer Matotek, Rosemary Nagel, Lisa Ng, Natalie Olanick, Jackie Rancourt, Bettina Rouble, Samy Sabani, Lee Schnaiberg, Fereydoon Soleimani, Michael Stoeber, Susan Fothergill and Zorice Vasic.
Exhibition dates: Thursday, September 12 to Friday, October 4
Opening Reception: Thursday, September 12, 6 to 8 p.m.

PAINT 2019
Juried/Curated by: Christopher Cutts
Exhibiting Artists: John Abrams, Peter Adams, Ebrin Bagheri, Kristy Blackwell, Jamie Bradbury, Maggie Broda, Chelsea Robert, David Chinyama, Anne-Marie Cosgrove, Andrew Cripps, Cherie Daly, Cheryl Daniells, Teri Donovan, C Ghirardo, Mark Gleberzon, Anita Granger, Peter Hastings, Janet Hendershotshot, Jennifer Hinrichs, Elva Hook, Jane Hoople, Sarah Hunter, Gretchen Jeens, Golnaz Kianipour, Véronique Lagrange, Hyeran Lee, Mike Marcon, Justin Mencel, Lisa Ng, Diogo Pinheiro, Amal Rashed, Madelyn Rotella, Laurie Skantzos,Theresa Slater, Audrey Smith, Richard Smolinski, Matthew Tarini, Marten Visser, Drew Wallis, Qiao Wang, Corey Waurechen and Gerda Wekerle
Exhibition Dates: Thursday October 10 to Friday November 1, 2019
Opening Reception: Thursday,  October 10, 6 to 8 p.m.

PRINT 2019
Juried by:  Maureen Da Silva and Barbara Klunder
Exhibiting Artists: Margarita  Barrientos-Macdonald, Diana Bennett, Ioana Bertrand, Kim Brett, Craig Briar, Susan Cartwright, Christian Chapman, Janet Christie, Susanne Clark, Iain Downie, Peter Dušek, Agata Dworzak-Subocz, Yesmin Farhana, Susan Farquhar, Laurence Finet, Elena Gorlenko, Jen Hamilton, Robert Hinchley, Richard Hricko, Michelle Hudson, Jeff Jackson, Alison Judd, Nancy Kembry, Sarah Kinard, Christine Koch, Katie Kotler, Katherine Laird, Jaehyang Lee, Heather Leier, Jameson Moore, Giuseppe Morano, Dean Muchenje, Alex Neumann, Colt Nicastro, Rob Niezen, Leah Oates, Shogo Okada, Ana Palmero Cáceres, Elia Paul, Lisandro Pena, Walter Procska, Jackie Rancourt, Evelyn Rapin, Rena Sava, Jerry Silverberg, Kellen Spencer, Asma Sultana, Otis Tamasauskas, Ann Unger, Patricia Vega, Hannah Veiga, George A.Walker, Brenda Webster Tweel and David Wischer
On view: Thursday, November 7 to Friday, November 29
Opening Reception: Thursday, November 7, 6 to 8 p.m.

Mistletoe Magic 2019
Exhibition Dates:
Thursday December 5 to Thursday December 12, 2019
Opening Reception/Gala: Thursday, December 12, 6 to 9 p.m.

Larry Glazer
Curated by: Carla Garnet
Exhibit dates: January 9 to February 2
Opening reception: Thursday, January 11

2018 DRAWING
Jurors: Annie Wong, Shantel Miller
Exhibiting Artists: John Abrams, Cath  Adele, Morella  Aguirre, Angelika Aitken,  Aisha   Ali, Sarah  Arasteh,  Asma Sultana, Beaver Susan,  Maggie Broda,  Linda Chen, Eunah Cho, Ruth Comfort, Gabriele Craig, Andrew Cripps, Anne  Crisell, Sylvie  Daignault,  Elizabeth  Forrest, Janny  Fraser,  Phyllis Gordon, Jessica Hein, Steve Khan, Hern M. Leighton, Sue Lloyd, Ian Mackenzie, Carole Milon, Kacy Min, Robin Nyikos, Leena Raudvee, Amy Rogers, Gretchen Sankey, Roger Schmidt, Cortney Stephenson, Diane Sullivan,  Connie van Rijn and John Whyte.
Exhibition Dates: February 6 to March 2
Opening Reception: Thursday, February 8

The Views Are Different From Here
University of Toronto, Museum Studies, Capstone Project
Curated by: Amanda McNeil and Nikita Lorenzo
Exhibiting Artists: Christian Andrabado, Michael Barlas, Aisha Chiguichon, David Chinyama, Nic Cooper, Frances Cordero de Bolaños, Rob Croxford, Mahmoud Fahmi, Janny Fraser, Cassandra Fullerton; Janet Gallo; Nellys Garcia; Florin Hategan, Kayla Jaques, David Johns, Andre Kan, Anna Khokhlova, Sangmin Lee, Karin McLean, Rob Niezan, Addae Nurse, Shannon O’Toole, Jamileh Salek Ostadtaqi, Walter Segers, Maheen Siddiqui, Natalia Starikova-Abud, Leah Tomlinson, Diane Walton and Shelley Wildeman
Exhibit Dates: March 8 to March 29
Opening Reception: Thursday, March 10
Panel Discussion: Thursday, March 15, 12 noon to 1 p.m.
Lunch + Learn: Thursday, March 22, 12 noon to 1 p.m.

Open Juried Exhibition
Organized by: Ontario Society of Artists
Exhibition Chairs: Jacquie Green, OSA and Marilena Isacescu Carlea, OSA.
Exhibition Jurors: Richard Rhodes, William Huffman and Janet Herndershot, OSA.
Exhibiting Artists: Anita Granger, Anne-Marie Cosgrove, Artifacts: Pam Patterson & Leena Raudvee with Miklos Legrady, Asma Sultana, Bronwyn Mundell, Carmel Brennan OSA, Chris Keene, Clare Ross OSA, Colin Davis, Colleen Myers, Darren Rigo, David Connolly, David Kempton, Eileen Menzel OSA, Fiona Legg OSA, Frances Patella OSA, Helene Latulippe, J. Andrew Hillman, Jane Theodore, Janet Hunter, Jessica Lin, Josy Britton OSA, Julius Poncelet Manapul, Justin Mencel, Kim-Lee Kho, Kye Marshall, Lisandro Pena, Lori Ryerson, Lynden Cowan, Melanie Chirofsky, Michelle Tourikian, Min Soo Kim OSA, Natan Uzza Sivan, Norman Busse, Pauline De Four,  Peter Adams, Ronald Regamey, Ross Winter, Sasa Rajsic, Shaheer Zazai, Shahrzad Amin, Silvija Saplys OSA, Sue Miller, Tanya Petruk, Tegan Smith, Tracey Lawko, Tyler Matheson, Winona Elliott-Schep OSA and Central Tech art student, Sarah Thompson.
Exhibit dates: April 10 to May 4
Opening reception: Thursday, April 12

Patrick DeCoste: 13 Moons and a Canoe
Curated by: Carla Garnet
Presented by: the Thames Art Gallery
Exhibition Dates: March 23 to May 13
Opening Reception: Friday, March 23

Bill Jones: WAKING DREAM
PRIMARY CONTACT Festival of Photography Exhibition 
Curated by: Carla Garnet with curatorial intern Taryn Foss
Exhibit dates: May 8 to June 8
Opening reception: Thursday May 10
Lunch and Learn: Bill Jones & Dr. Matthew Brower Friday, May 11, 2018 – 12 to 1 p.m.
A Conversation with: Bill Jones & Stephen Andrews, Saturday, May 12, 2018 – 1 to 3 p.m.

Robert Houle: Looking for the Shaman
Curated by: Carla Garnet
Exhibit dates: June 12 to July 6
Opening Reception: Thursday, June 14, 6 to 8 pm with opening remarks by AGO Curator of Canadian and Indigenous Art, Wanda Nanibush and Robert Houle
Cinq à sept: (Art Canada Institute supported): Robert Houle: Life & Work, lecture by Kitchener-Waterloo Art Gallery Executive Director Shirley Madill, Thursday June 21
Cinq à sept: Looking for the Shaman conversation with Houle and Musagetes Foundation Arts Program Coordinator, Elwood Jimmy: Thursday, July 5

My World. My Community.
Juried by: Marilyn Fernandes and Julius Poncelet Manapul
Exhibiting Artists: Afrand Shabnam, Zoraida Anaya, Sarah (Fatameh) Arasteh, Edd Baptista, Carlina Chen, Linda Chen, Adam Cohoon, Adam Czech, Darrell Decaire, Patrick Decoste, Pamela Dodds, Michel Dumont, Andrew Harwood, Chaewon Kim, Hyun Ryoung Kim, Shannon Lewis, Sue Lloyd, Judith Mason, Alex Murphy, Phuong Nguyen, Robert Quance, Samy Sabani, Gretchen Sankey, Louise Spiritcougar Lefebvre, Stuart Blower, Asma Sultana, Kathleen Troy, Steven Volpe, Magda Wojtyra and Janice Ykema.
Exhibit Dates: July 10 to August 3
Opening Reception: Thursday, July 12

UnCommon
Featuring: Dawson College Fine Arts Faculty
Curated by: Natalie Olanick
Exhibiting Artists: Claude Arseneault, David Baumfleck, Amanda Beattie, Joe Becker, Giuseppe Di Leo, Antonietta Grassi, David Hall, Harlan Johnson, Julianna Joos, Lise-Hélène Larin, Naomi London, Andres Manniste, Lynn Millette, Frank Mulvey, Natalie Olanick, Kristi Ropeleski and Lorriane Simms.
Exhibit Dates: August 7 to 31
Opening Reception: Thursday, August 9
Special Guest Speaker: Andrea Cole
Panel Discussion: with Barbara Gilbert, Catherine Heard, Scott Waters, and Lynn Millette

And Still Going Strong
Organized by: Sculptors Society of Canada
Exhibition Chair: Judi Michelle
Exhibit Dates: September 4 to 28
Opening Reception: Thursday September 6

OPEN WATER
Organized by: Canadian Society of Painters in Watercolour
Exhibition Chair: Rayne Tunley
Jurors:  Peter Marsh, Maurice Snelgrove, Mark Ruchlewicz
Exhibiting Artists: Missy Acker, Eva Bartel, Rex Beanland, Liane Bedard, Shari Blaukopf, Alan Brain , Gill Cameron, Diana Dabinett, Barry Dicks, Xiqiang Fei, Elizabeth Gilbert, John Noel Inglis, Donna Acheson-Juillet, Ona Kingdon, Inge Kjeldgaard Tajik, Brent Laycock, Cori MacInnis, Anne McCartney, David McEown, Margaret Nachshen, Setsuko Ohara, Sherry Park, Jean Pederson, Merv Richardson, Mark Rosser, Bob Shackles, Bhupinder Singh, Andrew Cheddie  Sookrah, Lin Souliere, Jiangang Sun, Gail Sutherland, Helal Sarker Uddin, Anita Wood, Ting Wu, Yaohua Yan, Stephen Yau, Youngeun Yun, Fucai Zhao, Zhiqiang Zhao and Tianya Zhou
Exhibit Dates: October 2 to 26
Opening Reception: Thursday, October 4

Digital Animalities: Mapping
Presented in collaboration with the CONTACT Festival Gallery
Curated by: Matthew Brower and Giovanni Aloi
Exhibiting Artists: Julie Andreyev and Simon Lysander Overstall, Jonathon Keats, Gwen McGregor, Neozoon, Ken Rinaldo, Lou Sheppard, and Donna Szoke  Exhibit Dates: October 30 to November 23
Opening Reception: Thursday, November 1
Cinq à Sept Curatorial Tour: November 8, 5 to 7 p.m.

Mistletoe Magic 2018
Fundraiser Dates: November 29 to December 6
Gala Reception: Thursday, Dec 6

THE PORDS . . . Newfoundland Themed Show
Kim Atkins, Anthony Batten, Heidi Burkhardt, Maurice Snelgrove
Exhibition Dates: Dec. 6, 2016 – Jan. 6, 2017; Opening Reception: TBA.

TORONTO WATER COLOUR SOCIETY
Exhibition Dates: January 10, 2017 – February 3, 2017; Opening Reception: Thursday January 12, 6 to 8 p.m.

CALL FOR ENTRY: DRAWING 2017
Exhibition Dates: February 7 to March 3, 2017; Opening Reception: Thursday February 9, 6 to 8 p.m.

University of Toronto, Museum Studies Graduate Project “Laugh/Think: Playful Contemplations
Exhibition Dates: March 7 to March 31, 2017; Opening Reception: Thursday March 9, 6 to 8 p.m.

ONTARIO SOCIETY OF ARTISTS OPEN JURIED SHOW
Exhibition Dates: April 4 to April 28 2017; Opening Reception: Thursday April 6, 6 to 8 p.m.

Robert Burley, “An Enduring Wilderness” PRIMARY CONTACT Festival of Photography exhibit
Exhibition Dates: May 2 to May 26, 2017; Opening Reception: Thursday May 4, 6 to 8 p.m.

Ontario Public Service PRIDE NETWORK 10TH ANNIVERSARY SHOW
Exhibition Dates: May 30 to June 23, 2017; Opening Reception: Thursday June 1, 6 to 8 p.m.

Archives of Ontario, FAMILY TIES (portrait photography from the Archives’ collection)
Exhibition Dates: June 27 to July 21, 2017; Opening Reception: Wednesday June 28, 4 to 6 p.m.

CALL FOR ENTRY, PAINTING 2017
Exhibition Dates: July 25 to August 8, 2017; Opening Reception: Thursday July 27, 6 to 8 p.m.

SCULPTURE SOCIETY OF CANADA
Exhibition Dates: August 22 to September 15, 2017; Opening Reception: Thursday August 24, 6 to 8 p.m.

CANADIAN SOCIETY OF PAINTERS IN WATER COLOUR
Exhibition Dates: September 19 to October 13, 2017; Opening Reception: Thursday September 24, 6 to 8 p.m.

PATRICK DECOSTE: “13 Moons and A Canoe”
Exhibition Dates: October 19 to November 17, 2017; Opening Reception: Thursday October 19, 6 to 8 p.m.
To see “13 Moons and a Canoe” exhibition documentation click here:  Aird Gallery_Patrick DeCoste-13 Moons and a Canoe_Document

MISTLETOE MAGIC EXHIBIT/AUCTION 2017
Exhibition Dates: November 23 to November 30, 2017; Opening Reception: Thursday November 30, 6 to 8 p.m.

ONTARIO SOCIETY OF ARTISTS, NEW MEMBERS SHOW
Exhibition Dates: Dec. 12, 2017 – Jan. 5, 2018; Opening Reception: Thursday December 14, 6 to 8 p.m.

The Museum Of The Street An Exhibition of 50 Years of Toronto Illustration
Exhibition: Jan. 12 – Feb. 5, 2016; Opening Reception: Thurs. Jan. 14, 6-8 pm

DRAWING 2016: 17th Annual Juried Exhibition
Exhibition Dates: Feb. 9 – Mar. 4, 2016; Opening Reception: Thurs. Feb. 11, 6-8 pm

Contemporary Photography by Fu Meng and Phoebe Hua Jin
Curator: Dr. Matthew Brower, University of Toronto – Museum Studies
Exhibition Dates: Mar. 8 – Apr. 1, 2016; Opening Reception: Thurs. Mar. 10, 6-8 pm

Ontario Society of Artists: Open Juried Exhibition
Exhibition Dates: Apr. 5 – Apr. 29, 2016; Opening Reception: Thurs. Apr. 7, 6-8 pm

débarquements: Robert Burley, Jessie Boles, Larry Glazer, Sue Lloyd and Lisa Murzin
CONTACT FESTIVAL Primary Exhibition; Curator: Carla Garnet
Exhibition Dates: May 3 – May 27, 2016; Opening Reception: Thurs. May 5, 6-8 pm

Diana Yoo: ACROSS BOUNDARIES, Curator: Carla Garnet
With the support of the Ontario Arts Council
Exhibition Dates: June 2 – June 24, 2016; Opening Reception: Thurs. June 2, 6-8 pm

The PRINT Show: 13thAnnual Juried Exhibition
Exhibition Dates: June 28 – July 22, 2016; Opening Reception: Thurs. June 30, 6-8 pm

CRAFT Ontario
Exhibition Dates: July 26 – Aug. 19, 2016; Opening Reception: Thurs. July 28, 6-8 pm

Sculptors Society of Canada
Exhibition Dates: Aug. 23 – Sept. 16, 2016; Opening Reception: Thurs. Aug. 25, 6-8 pm

Archives Ontario: Moma Markovich Exhibit
Exhibition Dates: Sept. 20 – Oct. 14, 2016; Opening Reception: Thurs. Sept. 22, 6-8 pm

Canadian Society of Painters in Watercolour
Exhibition Dates: Oct. 20 – Nov. 18, 2016; Opening Reception: Thurs. Oct. 20, 6-8 pm

Mistletoe Magic Silent Auction
Preview Dates: Nov. 24 – Dec. 1, 2016; FUNDRAISER: Thurs. Dec. 1, 6-8 p.m.

THE PORDS . . . Newfoundland Themed Show
Kim Atkins, Anthony Batten, Heidi Burkhardt, Maurice Snelgrove
Exhibition Dates: Dec. 6, 2016 – Jan. 6, 2017; Opening Reception: TBA

Can-Wax Encaustic Artists Exhibition
Exhibition: Jan. 13 – Feb. 6, 2015; Opening Reception: Thurs. Jan. 15, 6-8 pm

DRAWING 2015: 16th Annual Juried Exhibition
Exhibition Dates: Feb. 10 – Mar. 6, 2015; Opening Reception: Thurs. Feb. 12, 6-8 pm

AIRD @ 30 Exhibition: CSPWC, SSC, OSA, RCA
Exhibition Dates: Mar.10 – Apr. 2, 2015; Opening Reception: Thurs. March 12, 6-8 pm

OSA Open Juried Exhibition
Exhibition Dates: Apr. 7 – May 1, 2015; Opening Reception: Thurs. April 9, 6-8 pm

Gallery 44 Members: Transitional Spaces Photo Exhibition
Exhibition Dates: May 5 – May 29, 2015; Opening Reception: Thurs. May 7, 6-8 pm

OPS PRIDE Committee Exhibition
Exhibition Dates: June 2 – June 26, 2015; Opening Reception: Thurs. June 4, 6-8 pm

30 UNDER 30 Exhibition
Exhibition Dates: June 30 – July 24, 2015; Opening Reception: Thurs. July 2, 6-8 pm

The PRINT Show: 12th Annual Juried Exhibition
Exhibition Dates: July 28 – Aug. 21, 2015; Opening Reception: Thurs. July 30, 6-8 pm

Sculptors Society of Canada
Exhibition Dates: Aug. 25 – Sept. 25, 2015; Opening Reception: Thurs. Aug. 27, 6-8 pm

PHOTO-OP: 6th Annual Juried Exhibition
Exhibition Dates: Sept. 29 – Oct. 23, 2015; Opening Reception: Thurs. Oct. 1, 6-8 pm

Canadian Society of Painters in Watercolour
Exhibition Dates: Oct. 27 – Nov. 20, 2015; Opening Reception: Thurs. Oct. 29, 6-8 pm

Mistletoe Magic Silent Auction
Preview Dates: Nov. 24 – Dec. 3, 2015;   FUNDRAISER: Thurs. Dec. 3, 6-8 p.m.

Ontario Society of Artists, New Members’ Exhibition
Exhibition Dates: Dec. 8, 2015 – Jan. 8, 2016; Opening Reception: Thurs. Dec. 10, 6-8 p.m.

DIRECTION(S): Artworks by artists serving on the John B. Aird Gallery 2012-2013 Board of Directors
Exhibition Dates: Tuesday, January 7 – Friday, January 31, 2014

DRAWING 2014, 15th Annual Juried Drawing Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, February 4 – Friday, February 28, 2014

Kim Atkins, Anthony Batten, Heidi Burkhardt, Maurice Snelgrove
Exhibition Dates: Tuesday, March 4 – Friday, March 28, 2014

GAME: Ontario Society of Artists 141st Open Juried Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, April 1 – Friday, April 25, 2014

The Print Show 2014, 11th Annual Juried Print Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, April 29 – Friday, May 23, 2014

Resurgence of the Image Makers (Curated by Clayton King)
Exhibition Dates: Tuesday, May 27 – Friday, June 20, 2014

Water Music: Ernestine Tahedl
Exhibition Dates: Tuesday, June 24 – Friday, July 18, 2014

OPS Think Green: Ministry of Government Services
Exhibition Dates: Tuesday, July 22 – Friday, August 22, 2014

Sculptors Society of Canada
Exhibition Dates: Tuesday, August 26 – Friday, September 26, 2014

PHOTO-OP, 6th Annual Juried Photography Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, September 30 – Friday, October 24, 2014

Canadian Society of Painters in Water Colour
Exhibition Dates: Tuesday, October 28 – Friday, November 21, 2014

Mistletoe Magic
Preview Dates: Tuesday, November 25 – Thursday, December 4, 2014

Royal Canadian Academy of Arts: Hibernus
Exhibition Dates: Tuesday, December 9, 2014 – Friday, January 9, 2015

DRAWING 2013, 14th Annual Juried Drawing Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, January 8 – Friday, February 1, 2013

Austrian Group Exhibition: Nieder österreichische Kunst vereine
Exhibition Dates: Tuesday, February 5 – Friday, March 1, 2013

Solo Berlin works on paper: Werner Liebmann
Exhibition Dates: Tuesday, March 5 – Friday, March 29, 2013

Ontario Society of Artists, Open Juried Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, April 2  – Friday, April 26, 2013

The Print Show 2013, 10th Annual Juried Print Exhibition 
Exhibition Dates: Tuesday, April 30  – Friday, May 24, 2013

Photographs: Horst Ehricht
Exhibition Dates: Tuesday, May 28 – Friday, June 21, 2013

inVisibility: Indigenous in the City
Exhibition Dates: Tuesday, June 25 – Friday, July 19, 2013

PHOTO-OP, 5th Annual Juried Photography Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, August 27 – Friday, September 20, 2013

Environmental Music II: Carol Westcott, Laura Culic, Dan Ryan. Curated by Gillian Reddyhoff
Exhibition Dates: Tuesday, September 24 – Friday, October 18, 2013

Sculptors Society of Canada
Exhibition Dates: Tuesday, October 22 – Friday, November 15, 2013

Mistletoe Magic 
Preview Dates: Tuesday, November 19 – Thursday, November 28, 2013; FUNDRAISER: Thursday, November 28, 6-9 p.m.

Ontario Society of Artists, New Members Exhibition
Exhibition Dates: Tuesday, December 3, 2013 – Friday, January 3, 2014

The Art of the Canadian Portrait
Tuesday, January 10 – Friday, February 3, 2012

DRAWING 2012: 13th Annual Juried Drawing Exhibition
Tuesday, February 7 – Friday, March 2, 2012

Ontario Society of Artists Open Juried Exhibition
Tuesday, March 6 – Friday, March 30, 2012

Royal Canadian Academy Ontario/Quebec Print Exhibition
Tuesday, April 3  – Friday, April 27, 2012

PHOTO-OP 2012: 4th Annual Juried Photography Exhibition
Tuesday, May 1  – Friday, May 25, 2012

On Being Michiko: A sansei artist’s journey. Lillian Michiko Blakey
Tuesday, May 29 – Friday, June 22, 2012

OSA Touring Exhibition: Partners: A Collaboration
Tuesday, June 26  – Friday, July 20, 2012

OPS THINK GREEN 
Tuesday, July 24 – Friday, August 17, 2012

The Print Show 2012: 9th Annual Juried Print Exhibition
Tuesday, August 28 – Friday, September 21, 2012

Sculptors Society of Canada
Tuesday, September 25 – Friday, October 19, 2012

Canadian Society of Painters in Water Colour
Tuesday, October 23 – Friday, November 16, 2012

Mistletoe Magic 
Preview Dates: Tuesday, November 20 – Thursday, November 29, 2012

Jumelage: Penelope Stewart, Doug Guildford
Tuesday, December 4, 2012 – Friday, January 4, 2013

Ernestine Tahedl
Tuesday, January 11  – Friday, February 4, 2011

DRAWING 2011
Tuesday, February 8 – Friday, March 4, 2011

Portrait Society of  Canada
Tuesday, March 8   – Friday, April 1, 2011

Ontario Society of Artists Open Juried Exhibition
Tuesday, April 5  – Friday, April 29, 2011

PHOTO-OP
Tuesday, May 3  – Friday, May 27, 2011

OCAD Material Art & Design Graduate Exhibition
Tuesday, May 31 – Friday, June 24, 2011

Making Sense: Kai Chan, Chari Cohen, Brad Copping, Magdolene Dykstra, Marc Egan, Ryan Legassicke, Susan Low-Beer, Susan Rankin, Lois Schklar, Judith Tinkl

Tuesday, June 28  – Friday, July 22, 2011

Making $.cents: Strawberry Social & Fundraiser
Thursday, July 14, 6-8 p.m.

OPS THINK GREEN 
Tuesday, July 26 – Friday, August 19, 2011

Summer Showcase: Art Sale and Fundraiser
Mon., Aug. 22 noon – 6 pm; Tues., Aug. 23, 10 am – 6 pm; Wed., Aug 24, 10 – 5 pm.

Artists: Maya Foltyn, OSA; Tony Batten, CSPWC; Karolina Varin, OSA; Marc L. Ganon, CSPWC; Sam Paonessa, OSA;
Mary Ellen Farrow; Lucie Simons, OSA; Robert Montgomery, OSA; Carol Westcott, OSA, CSPWC; Alejandro Rabazo, OSA, CSPWC;
Mo Jamal, OSA

Sculptors Society of Canada
Tuesday, August 30  – Friday, September 23, 2011

The Print Show 2011
Tuesday, September 27 – Friday, October 21, 2011

Canadian Society of Painters in Watercolour
Tuesday, October 25 – Friday, November 18, 2011

Mistletoe Magic
Tuesday, November 22  – Thursday, December 1, 2011

Ontario Society of Artists New Members’ Exhibition
Tuesday, December 6, 2011 – Friday, January 6, 2012

Adam Kolodziej, Irena IRiKo Kolodziej
Tuesday, January 12 – Friday, January 29, 2010

DRAWING 2010: 11th Annual Juried Drawing Exhibition
Tuesday, February 2 – Friday, February 26, 2010

Portrait Society of Canada
Tuesday, March 2  – Friday, March 26, 2010

Ontario Society of Artists Open Juried Exhibition
Tuesday, March 30 – Friday, April 23, 2010

Photo-OP Juried Photography Exhibition 
Tuesday, April 27 – Friday, May 28, 2010

Graduating Class, Material Art & Design, OCAD University
Tuesday, June 1 – Friday, June 25, 2010

The Print Show 2010 (Juried Print Exhibition)
Tuesday, July 6 – Friday, July 23, 2010

THINK GREEN: Ontario Public Service Employees Exhibition 
Tuesday, July 27 – Friday, August 20, 2010

Environmental Music: Carol Westcott, Laura Culic, Dan Ryan
Exhibition Curator: Gillian Reddyhoff
Tuesday, August 24 – Friday, September 24, 2010

Sculptors Society of Canada
Tuesday, September 28  – Friday, October 22, 2010

Canadian Society of Painters in Water Colour
Tuesday, October 26 – Friday, November 26, 2010

Mistletoe Magic
Preview: Tuesday, November 30 – Thursday, December 9, 2010
FUNDRAISER: Thursday, December 9, 6-9 p.m.

Fragile Spaces: Bayside Artists 
Tuesday, December 14, 2010 – Friday, January 7, 2011